טלויזיה "חכמה" – Smart TV


smart tvבזמן האחרון אנו שומעים יותר ויותר את הביטוי "טלויזיה חכמה", אני בטוח שכל אותם המקדישים את זמנם לעולם הטכנולוגי המתפתח סביבנו מכירים את הביטוי ואת כל הכרוך בו על בוריים, אך מה על האחרים שבינינו? מהי אותה טלויזיה חכמה? ובכן, האם טלפון חכם, סמארטפון(Smart Phone) נשמע לכם מוכר? אז ככה, מה שעושים הטלפונים החכמים לטלפונים הרגילים, הוא כנראה בודאות גבוהה מה שתעשה הטלויזיה החכמה לטלויזיה הישנה והמוכרת.

ראשית כל זאת עדיין טלויזיה אך בכל אופן היא גם הרבה יותר מטלויזיה. מלבד שידורי הטלויזיה שהיא קולטת היא גם מאפשרת לנו הצופים להשתמש ביישומים(Apps) שונים. מספר היישומים שניתן להתקין בטלויזיות חכמות הולך ורב בכל יום ממש. אפליקציות כמו פייסבוק ויוטיוב יכולות להריץ תכנים ישירות מן האינטרנט אל מסך הטלויזיה שלכם. כמובן שזה אומר שהטלויזיה חייבת להיות מחוברת לאינטרנט, דבר שתצטרכו להתרגל אליו, כל נושא היישומים(Apps) מנוהל בצורה דומה לזו שהדבר מנוהל על גבי הסמארטפונים. ישנן חנויות המוכרות יישומים וישנם כאלו שניתן להורידם בחינם. למשל משתמש באתר היישומים של סמסונג יוכל על גבי מסך הטלויזיה שלו לנהל את היישומים, להוריד חדשים, לקבל חוות דעת והמלצות על סרטים ולחפש תוכן, אפילו גלישה מלאה באינטרנט אפשרית. כמובן שבדומה לסמארטפונים הדבר עדיין איננו מחליף את הגלישה באינטרנט בעזרת מחשב אבל העובדה היא שיותר ויותר אנשים משתמשים בטלפון החכם שלהם על מנת לגלוש באינטרנט, וכאן נוצרת ההזדמנות לספק את אותו צורך ריגעי הנוצר לעיתים במהלך הצפיה לבדוק משהו באינטרנט ולחזור לתוכנית שאנו צופים בה, וזה הוא העיקר.

בתקופה האחרונה הצרכנים עוברים מצריכת מכשירי טלויזיה בעלי הפרדה גבוהה(High Definition) למכשירי טלויזיה תלת מימד(3D), אז מהו מקומן של הטלויזיות החכמות בכל המהלך הזה? ובכן טלויזיית תלת מימד מספקת בדיוק את מה שהיא נועדה לספק - האפשרות לצפות בשידורים תלת מימדיים, עם או בלי משקפי תלת מימד והיא עדיין מוגדרת כטלויזיה, לעומתה טלויזיה חכמה היא מכשיר המשמש למעשה כרכזת תיקשורתית שבה ניתנת לנו הצופים האפשרות להנות גם מהמדיה הבידורית האינטרנטית ושימוש באינטרנט בכלל. ישנן גם טלויזיות כמו אלו מסידרת סמסונג 9000 שבהן קיימת גם טכנולוגיית תלת מימד. הטלויזיה החכמה היא מוצר שבודאי יגדיר מחדש את השימושיות והמטרות של הטלויזיה בביתנו.

הטכנולוגיה הזו היא לא חדשה, היא קיימת וידועה אבל לא כטכנולוגיה המיושמת במכשירי טלויזיה. הציוד של חברת Roku האמריקאית המאפשר האזנה למוסיקה על פי דרישה מן הרשת, או לסרטים מאתר Amazon ואתרים מובילים אחרים כמו Netflix, או הטלויזיה של Apple שהיא למעשה מקלט המחובר לאינטרנט ומעלה למחשב הביתי תכנים מן האינטרנט מאתרים כמו You Tube, Flicker וכמובן מן החנות של אפל iTunes, כל אלה מביאים תוכן מבוסס אינטרנט אל הטלויזיה בצורה זולה יותר ועל פי דרישה. כמובן שהתחליף הזול הזה הוא לא תחליף מושלם, היות והוא איננו תחליף למחשב המחובר לאינטרנט, ואי אפשר לצפות בסרטי HD למשל, אבל עדיין יש לו זכות קיום. בזכות התמיכה הרחבה שנותנות החברות העוסקות בתחומים אלה באינטרנט, ובזכות ההמנעות מכיתות רגליים וחיפוש אחר חנות המשכירה את אשר אנו רוצים לצפות בו עכשיו. בארה"ב ניתן לשכור או לקנות תוכן מן החברות הנ"ל, ולהזרים אותו אל מכשיר הטלויזיה. Apple TV מציעה בנוסף לשרות הזה גם את האפשרות של אינטגרציה(שילוב) של כל התכנים מכל המכשירים שלה, באמצעות iTunes כך שניתן לשתף עם הטלויזיה גם תכנים מהאייפד ומהאייפון.  גם גוגל מפתחת פלטפורמת טלויזיה חכמה על בסיס מערכת ההפעלה שלה לטלפונים חכמים - מערכת האנדרואיד.

השאלה המתבקשת היא האם לקנות טלויזיה חכמה? ובכן זה בעיקר תלוי ברמת השימוש בטלויזיה ובחשיבות הצפייה באיכות של הפרדה גבוהה(HD). אם מסך המחשב שלך איננו HD אז בודאי שצפיה במסך גדול ברזולוצייה של 1080p הינה טובה ומרשימה הרבה יותר, במיוחד גם אם בסרט צופים יותר אנשים שלא יהיה להם נוח להצטופף מול מסך מחשב. בהתחשב בהצלחה הכבירה לה זוכים הטלפונים החכמים לא יהיה זה מפתיע לראות את הטלויזיה החכמה כמוצר להיט בשוק בשנה הקרובה שגם יביא למהפכה טכנית בסלון שלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>